Jednym z największych problemów przy oświetlaniu pomieszczeń jest wysokość sufitu. Pomieszczenia z niskimi sufitami są z natury bardziej skomplikowane w oświetleniu, nie tylko dlatego, że ograniczają wybór opraw oświetleniowych.
Tym razem pokażemy Ci, jak wybrać lampy LED do niskich sufitów, a na koniec zdradzimy kilka sztuczek, dzięki którym pomieszczenie stanie się wyższe.
Problematyka niskich sufitów
Jeśli dom, pomieszczenia lub ich część nie mają wystarczająco wysokiego sufitu, istnieją pewne niedogodności związane z wyborem systemu oświetleniowego.
Najbardziej oczywistym problemem są ograniczone rozmiary opraw. Zaleca się, aby wszystko, co jest zamontowane na suficie, miało co najmniej 2 m wysokości, aby uniknąć niedogodności, związanych z uderzeniem głową. W przypadku standardowego sufitu o wysokości 2,4 m pozostaje zaledwie 40 cm na zamontowanie lampy.
Rozproszenie światła będzie mniejsze. Jak już wyjaśnialiśmy przy innych okazjach, powierzchnia, którą może oświetlić punkt świetlny, zwiększa się proporcjonalnie do wysokości, na której jest zamontowany.
Pomieszczenie o niskim suficie może również wywoływać wrażenie ciasnoty, ponieważ przestrzeń wydaje się mniejsza. Dlatego oprócz odpowiedniego rozprowadzenia światła, powinniśmy zadbać o te aspekty, które pomogą nam „podnieść” sufit.
Jak wybrać lampę do pomieszczeń o niskim suficie?
Oto kilka wskazówek, jak wybrać najodpowiedniejszą oprawę oświetleniową do montażu w niskim suficie.:
- Należy pamiętać o dostępnej przestrzeni. Jak już wspomnieliśmy, od dwóch metrów do sufitu to cała przestrzeń, jaką mamy do dyspozycji na oprawę.
- Wybierz oprawy do zamontowania. Idealnym rozwiązaniem są oprawy typu downlight, a jeśli nie chcemy komplikować sobie życia wierceniem otworów w suficie, możemy zainstalować lampy sufitowe, które zajmują niewiele miejsca.
- Ograniczenie lamp wiszących do przestrzeni nad stołem. Dzięki temu, nawet jeśli znajdują się one na niższej wysokości, użytkownik nie będzie się o nie potykał.
- Należy wybierać lampy o szerokim kącie otwarcia. Dzięki temu światło będzie rozprowadzane bardziej równomiernie, co pozwoli uniknąć cieni.
- Należy zapewnić dodatkowe źródła światła. Do uzupełnienia oświetlenia ogólnego doskonale nadają się kinkiety lub lampy podłogowe.
7 sztuczek, które sprawią, że pokój będzie wydawał się większy
- Biel i jasne kolory nadadzą przestrzeni przestronności. W tym przypadku ważne jest, aby sufit był o kilka odcieni jaśniejszy od ścian.
- Zastosuj pionowe wzory na ścianach. Podobnie jak w przypadku koszul, pionowe linie sprawią, że ściana będzie wydawała się wyższa.
- Umieść zasłony zaraz pod sufitem. Zastosowanie długich zasłon blisko sufitu daje poczucie wysokości.
- Powieś obrazy wyżej niż zwykle. Jest to prosty i rzadko stosowany sposób na oszukanie oka i uzyskanie większej wysokości, ale należy unikać poziomych ramek.
- Używaj niskich mebli. W ten sposób, jeśli wyeksponujemy meble, sprawimy, że przestrzeń wyda się znacznie większa.
- Umieść lustro. Odbijając część pomieszczenia, zwielokrotnia optycznie przestrzeń i daje poczucie przestronności. Powinien być wysoki i wąski.
- Mniej znaczy więcej. Maksyma, która w tym przypadku jest doskonale spełniona. Jeśli przeładujemy przestrzeń, będzie się ona wydawała jeszcze bardziej zwarta.
Jak widać, posiadanie pokoju z niższym sufitem niż byśmy chcieli nie musi być problemem. Wystarczy zastosować się do kilku wskazówek dotyczących dekoracji, wybrać odpowiednie oświetlenie, a zobaczysz, jak przestrzeń powiększa się, nawet jeśli tylko w pozorny sposób.